Antivírusové vlastnosti v kurkume môžu eliminovať vírusy

Pretože svet nezložil zbrane v boji proti smrtiacemu koronavírusu, vedci z celého sveta sa stále snažia nájsť najlepší spôsob liečby a súčasne vyvinúť protilátky na ďalšie vlny epidémie.

V nedávnej štúdii sa zistilo, že kurkuma má silné antivírusové vlastnosti. Na preukázanie účinnosti tohto silného antivírusového korenia pri liečbe koronavírusom je však ešte potrebné vykonať veľa výskumu, ale skutočnosť, že kurkuma má antivírusové vlastnosti, ukazuje, že sa môže stať potenciálnym liekom v budúcnosti.

Kurkuma použitá ako liek?

V Indii je kurkuma podstatnou súčasťou života každej domácnosti. Kurkuma je neoddeliteľnou súčasťou života hneď od jej použitia v náboženských rituáloch, po jej použitie na liečivé účely až po použitie ako korenia na varenie.

Odpradávna sa toto korenie často používa ako posilňovač imunity a pre svoje zdravie zlepšujúce vlastnosti. Pri smrteľnom útoku vírusom Corona sa toto zázračné korenie viac ako kedykoľvek predtým používa na prípravu liekov a posilňujúcich toník pre zdravie.

Uprostred toho všetkého nedávny výskum zistil, že prítomnosť prírodnej látky kurkumínu v kurkume môže pomôcť pri eliminácii viacerých vírusov.

Čo hovorí štúdia?

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of General Virology sa ukázalo, že kurkumín môže zabrániť infikovaniu buniek vírusom prenosnej gastroenteritídy (TGEV) – koronavírusom alfa skupiny, ktorý infikuje ošípané.

Infekcia TGEV spôsobuje u prasiatok ochorenie nazývané prenosná gastroenteritída, ktoré je charakterizované hnačkami, ťažkou dehydratáciou a smrťou. TGEV je vysoko infekčný a je vždy smrteľný u prasiatok mladších ako dva týždne, čo predstavuje veľkú hrozbu pre svetový priemysel ošípaných. V súčasnosti neexistuje žiadna schválená liečba alfa-koronavírusov a hoci existuje vakcína proti TGEV, nie je účinná pri prevencii šírenia vírusu.

Na stanovenie potenciálnych antivírusových vlastností kurkumínu výskumný tím ošetroval experimentálne bunky rôznymi koncentráciami zlúčeniny predtým, ako sa pokúsil infikovať ich TGEV. Zistili, že vyššie koncentrácie kurkumínu znižujú počet vírusových častíc v bunkovej kultúre.

Výskum naznačuje, že kurkumín ovplyvňuje TGEV mnohými spôsobmi: priamym usmrcovaním vírusu skôr, ako je schopný infikovať bunku, integráciou s vírusovým obalom na „inaktiváciu“ vírusu a zmenou metabolizmu buniek, aby sa zabránilo vstupu vírusu. „Kurkumín má výrazný inhibičný účinok na adsorpciu TGEV vírusu na bunku a priamy inaktivačný účinok, čo naznačuje, že kurkumín má veľký potenciál v prevencii infekcie TGEV.

Ako môže kurkumín bojovať proti rôznym vírusom

Podľa štúdie sa ukázalo, že kurkumín inhibuje replikáciu niektorých typov vírusov, vrátane vírusu dengue, hepatitídy B a vírusu Zika. Zistilo sa tiež, že kurkumín má množstvo významných biologických účinkov, vrátane protinádorových, protizápalových a antibakteriálnych.

Tradičná čínska medicína a jej účinné zložky sú tak ideálnou knižnicou na preverenie látok s antivírusovým účinkom kvôli ich výhodám, ako je dostupnosť a nízke vedľajšie účinky.

 

Celý článok nájdete tu: https://timesofindia.indiatimes.com/